Фото: Екодія

Де взяти гроші на тепло? У «Громаді» дискутували про енергоефективність

1zahid.info

Україна має одну з найбільш енергоємних та енергозалежних економік в світі. Наш показник енергоємності ВВП втричі вищий, ніж у більшості країн Європи. А підвищення енергоефективності своєю чергою – вкрай необхідне для стабілізації економіки.

У проєкті «Громада» про те, як органи місцевого самоврядування можуть ефективно використовувати ресурси, впровадивши енергоефективні заходи. А також – про те, що цього року з опаленням у проблемних: Новояворівську та Новому Роздолі.

Дискутували:

  • Ярина Яценко – голова Новороздільської громади.
  • Галина Джулай – заступниця голови Новояворівської громади.
  • Микола Вознюк – начальник управління енергоефективності Львівської облдержадміністрації.
  • Тарас Подвірний – депутат Львівської обласної ради.

Новояворівськ та Новий Розділ будуть з теплом

Станіслав Безушко, ведучий: Маємо дві громади: Новороздільську і Новояворівську, в яких останні кілька років найбільші проблеми з теплопостачанням. Що мешканцям ваших громад очікувати цього сезону?

Галина Джулай: В Новояворівській громаді усе буде добре. Похвалюсь, на 99% в нас готові і котельна, і мережі. Понад 50% комунікацій наш постачальник «Нафтогазтепло» змінив за літо. Тому ми готові до опалювального сезону.

Ярина Яценко: У Новому Роздолі теж краща ситуація, у нас ще тривають ремонтні роботи, але опалювальний сезон почнеться вчасно і все йде за планом.

– Пане Тарасе, енергоефективність – це одне з п’яти питань, яке в Україні зараз найбільше обговорюють. В обласній раді є комісія, в якій є невелика частинка енергоефективності – а чому немає окремої?

Тарас Подвірний

Тарас Подвірний: Це питання, яке ми підіймали на початку роботи обласної ради нової каденції. Створили одну з самих чисельних комісії, в яку входять важливі сфери господарки Львівщини: дороги, ЖКГ, інфраструктура і ПЕК. В нас в цій комісії представництво всіх фракцій, але погоджуюсь, варто усі питання розділити і зробити вузькоспеціалізованими. Бо інколи ми говоримо там про все і ні про що.

Дуже приємно чути від представників громад, що цього року усе – за планом. Ми також в обласній раді маємо цю позитивну інформацію, адже проводили виїзні засідання в цих громадах.

Спілкувались з директорами, які управляють арештованим майном ТЕЦ у Новояворівську та Новому Роздолі, звертались до центральної влади, аби нарешті передати громадам ці комплекси. (9 серпня все майно перейшло на баланс підприємства «Нафтогазтепло».)

Дороги чи енергоефективність?

– Пане Миколо, ваше управління, чим займається – поясніть?

Микола Вознюк: Це консолідація зусиль по енергоефективності на рівні Львівської ОДА, щоби вони були підтримані і центральними, і місцевими органами влади, підприємницьким середовищем, комунальниками.

Чому це важливо? Наведу кілька цифр, що таке наша господарка. В області налічується 1 270 котелень. Це 283 одиниці на балансі комунальної власності, 52 – у закладах охорони здоров’я, 872 – освіти, 64 – котельні інших установ. Мережі протяжністю 1 158 км. З них потребують заміни більше як третина. Підготовлено до опалювального сезону 1 108 км мереж. Роботи тривають.

Микола Вознюк

– Це вам дали дані для програми, чи ви їздите і перевіряєте ці мережі та котельні?

Микола Вознюк: Департамент працює по двох напрямках: житлово-комунального господарства і забезпечення енергоспоживання. Ось структури за цими напрямками і подають інформацію, де є проблемні місця. Житловий фонд налічує18 825 багатоквартирних житлових будинків, з них 13 773 будинки обслуговуються управителями, 3 747 – ОСББ або кооперативи, 1 305 – відомчий житловий фонд. 96% готові до опалювального сезону.

Об’єкти соціально культурного значення 3 046 – це 1181 шкіл, 875 дошкільних установ, 990 закладів охорони здоров’я. Також 96% готовності.

– Такі цифри хороші…

Микола Вознюк: Я також до цифр критично відношусь, оперую тими даними які підготували фахівці. Тиждень тому була комісія з Мінрегіону, відповідно виїжджали на місця, були, зокрема у Новояворівському, Стрийському Самбірському районах.

– Пані Галино, після децентралізації щось змінилось для вас?

Галина Джулай: Якщо би я сказала, що все дуже просто і легко і ми маємо кошти на все, то б злукавила. З децентралізацією змінилось, в першу чергу, те, що ми можемо скерувати кошти на найбільш проблемні місця, які ми маємо. Оскільки ми говоримо про тепломодернізацію, в нашій громаді є 27 населених пункти зокрема селище Шкло і місто Новояворівськ – це 51 тис. населення. Місто Новояворівськ – це багатоповерхівки, йому 56 років. Жодного разу не проводився їх ремонт. Розуміємо, держава рятувати житловий фонд не буде. Ми взялися за повну термомодернізацію.

– Ви в лютому прийняли програму енергозбереження та енергоефективності на три роки.

Галина Джулай: Так. Раніше ми не мали подібних програм.

– Я це питаю, бо голови інших громад віддають перевагу дорогам, бо це люди бачать, а енергозбереження в них десь на десятому місці. Чому у вас інакше?

Галина Джулай: Мали хороший приклад у місті. Будинок, який повністю енергомодернізований – утеплений, там замінили комунікації, систему опалення, вікна, встановили ще одні двері на вході. Ми це зробили з фондом «Енергоефективності», він нам компенсував 70% вартості робіт. Для людей лишився внесок, який розбили на 10 років. Спочатку люди боялися, що не потягнуть, але їм пояснили, що для квартири 60 кв. м він становив 3 тис. грн. Він такий не великий, бо ми ще у 2019 році скористалися програмою «Теплий дім». Подались всюди, де могли.

Галина Джулай

«Люди відчули ефект»

– Пані Ярино, а у вас є така програма?

Ярина Яценко: Так, у нас є програма підтримки ОСББ, вона складається з кількох підрозділів. Це кошти, які ми вкладаємо на ремонти і також є на відшкодування відсотків по кредиту. Маємо підписану угоду з фондом «Енергоефективність», відповідно в нас ОСББ могли взяти кредити і провести енергозберігаючі заходи. 70% повертає міськрада, 30% – люди. Хтось кошти відразу віддав, хтось розбив на кілька років. Люди відчули ефект.

– Ми звикли говорити про енергоефективність виключно багатоквартирних будинків, але ж люди у селах також витрачають багато грошей на опалення. Ті села, які доєднались до громад теж, напевно, просять для своїх приватних будинків кошти на утеплення?

Ярина Яценко: Після утворення громади багато чого змінилося. Ми були мономісто, дуже мало приватного сектору. Зараз до нас доєдналося ще 8 сіл і одне селище. Відповідно, коли ми давали гроші на багатоквартирні будинки, то все було зрозуміло. А тепер, коли я приїжджаю в село чи селище, там питають: «Коли ви дасте кошти нам»? Ми маємо спільно з громадою ці питання вирішувати.

У нас якось звикли, що держава має то все ремонтувати. Ми помагаємо, чим можемо. Для мешканців сіл є програма підтримки і ми відшкодовуємо 70% кредиту на утеплення.

Ярина Яценко

– Пане Тарас, звідки взагалі має громада брати гроші. Чим може допомогти обласна рада?

Тарас Подвірний: Насправді має помогти держава. На прикладі двох громад Новояворівська та Нового Роздолу – у них найбільша проблема опалення будинків. Там є проблема залучень коштів і ресурсів: чи з держбюджету, чи від міжнародних інституцій.

Якщо ми говоримо про державний бюджет, то це має бути звернення як до народних депутатів, так і депутатів обласної ради, щодо скерування коштів на модернізацію.

Чи може бізнес в тому допомагати? У Львові пробували залучити бізнес середовища, які могли б зробити свої котельні під індивідуальне опалення і встановлення ІТП на Сихові, але це не запустилося. Це недовіра людей, окрім того цей проєкт був не до кінця забезпечений коштами.

Грошей уже бракує

– Пане Миколо, є комплексна програма підвищення енергоефективності Львівщини на 2021-2025 роки. Скільки там грошей і що взагалі вона вирішує?

Микола Вознюк: Вона була започаткована для того, аби згенерувати кошти обласного бюджету на підтримку заходів з енергозбереження в індивідуальному та багатоквартирному житлових секторах. Крім того, для населення в програмі записана 100% компенсація для фізичних осіб, які встановили відновлювані джерела енергії (це здебільшого сонячні електростанції).

Там також задіяна бюджетна сфера – це заклади охорони здоров’я. Вибирають об’єкти і затверджують на сесії облради.

– Хочу уточнити, я як фізична особа, поставлю у себе на дах сонячні панелі і можу звертатись до вас за відшкодуванням?

Микола Вознюк: Так, є відомча комісія яка готова виїхати на місце і все це закладено в програму.

– Який загалом бюджет програми?

Микола Вознюк: 25,5 млн грн. Але цього вже замало.

– Який відсоток зросту фінансування програми вже закладений?

Микола Вознюк: Багато бюрократії в тому питанні і це відштовхує людей, але ми працюємо для її зменшення. Ми також хочемо залучення бізнесу щодо відновлювальної енергетики, але поки що кошти там не закладені.

Я погоджуюсь з вами, що вартувало б виділити в обласній раді підкомісію по енергоефективності, бо вона виростає вже за її межі. До речі, державний фонд енергоефективності опрацьовує масштабну базу даних модернізації котелень по Україні коштами державного фінансування.

Чи пов’язані енергоефективність та інвестиції

– Тобто ми чекаємо на наступний рік створення підкомісії Львівської обласної ради з енергоефективності. Пані Ярино, які суми витрачає міський бюджет на тепло?

Ярина Яценко: Загальна сума на відшкодування по кредитам: 300 тис. грн по ОСББ і 200 тис. грн – по «теплим кредитам». Ми виділяємо кошти за запитами, тобто надаємо стільки коштів, скільки маємо відшкодувати банкам, з якими маємо угоди. Якщо буде більше, відповідно закладемо і їх. Також будемо відшкодовувати до 3% вартість кредиту, 10% – ще закладає в себе обласна рада і, відповідно, якщо банківські відсотки складають 11-13%, то для людей виходить безвідсотковий кредит. Виходить, що людям треба віддати 30% тіла кредиту.

Для наших комунальних установ дуже необхідні ІТП (індивідуальні теплові пункти). Я хочу це зараз наголосити представникам обласної влади. Ми повинні допомогти не тільки житловим будинкам, а й громадам з застарілим обладнанням в комунальних підприємствах. Вартість такого пункту на один житловий будинок – 930 тис. грн. На лікарні і школи треба мільйони. Було б добре, аби в обласної влади була програма щодо модернізації комунальних закладів.

– Чи є у вас енергоменеджер?

Ярина Яценко: В нас немає.

Галина Джулай: І в нас теж, але в майбутньому у нас буде. У нас на наступний рік прийнята програма, в якій закладено 2 мільйона відшкодування банківських відсотків. Загалом для модернізації 120 будинків житлового фонду буде потрібно 100 млн. Плюс обласна рада так само відшкодовує.

І тоді люди отримують повністю модернізований будинок і в опалювальний економлять до 55%. Хороший приклад є дуже важливий. Спочатку було два модернізовані будинки. Цього року буде ще 7. На наступний рік – 10 будинків і так потрохи модернізуємо весь житловий фонд.

– Пане Миколо, енергосервіс працює на Львівщині чи ні?

Микола Вознюк: Працює, але я б не сказав, що дуже активно, хоча енергосервісні компанії є в кожному районі. Це є бізнесові структури, які є посередниками між замовниками і виконавцями з енергоефективності.

Я б тут відзначив енергомоніторинг, який проводиться в області, але в бюджетній сфері. Новояворівськ і Новий Розділ у цій програмі зафіксовані і ми щомісячно моніторимо їх показники.

– Робота над енергоефективністю сприяє залученню інвестицій?

Тарас Подвірний: Усе взаємопов’язано. Більшість інвесторів зацікавлені, щоб зайти у великі міста і працювати і з «теплими кредитами», і постачати енергоефективне обладнання. Якщо говорити про обласну раду, то дуже приємно, що громади бачать її роботу і ми будемо на 2022 збільшувати фінансову підтримку вдвічі, принаймні, я буду це пропонувати.

Андрій Вихопень, за матеріалами програми «Громада» на «Першому Західному»

Читайте також