Фото: КМДА

МОЗ хоче дозволити медсестрам робити щеплення без залучення лікаря

1zahid.info

У США, Великій Британії, Швейцарії, Франції, Ізраїлі та інших країнах право здійснювати вакцинацію мають не тільки медсестри та брати, але й фармацевти, а в Австрії та Бельгії до щеплень залучають медичних студентів.

В Україні планують дозволити медсестрам та медбратам в окремих випадках приймати рішення про щеплення без участі лікаря.

Міністерства охорони здоров’я підготували відповідні зміни до наказу від 16 вересня 2011 року №595 «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень» (зареєстрований в Мін’юсті 10 жовтня 2011 року за № 1160/19898). Зараз вони оприлюднені для громадського обговорення.

Зміни нададуть можливість медичній сестрі чи брату проводити профілактичні щеплення без залучення лікаря, що особливо актуально в період пандемії COVID-19 та сезон грипу, коли завантаженість медперсоналу дуже висока.

До здійснення щеплень будуть допущені медсестри та медбрати, які пройдуть спеціальну підготовку з проведення щеплень і навчання з надання невідкладної допомоги в разі виникнення невідкладних серйозних реакцій на вакцину (тяжка алергічна реакція, втрата свідомості тощо).

Також передбачено, що за особою залишається право вибору – погодитися на консультування та вакцинацію без залучення лікаря чи звернутися на консультацію до лікаря перед вакцинацією. Окрім того, визначено перелік станів та ситуацій, при яких висновок лікаря про вакцинацію є обов’язковим.

Зазначається, що здійснення щеплень молодшим медичним персоналом без участі лікаря, є стандартною медичною практикою в багатьох країнах світу. Так, в США, Великій Британії, Швейцарії, Франції, Ізраїлі та інших країнах право здійснювати вакцинацію мають не тільки медичні сестри та брати, але й фармацевти, а, наприклад, в Австрії та Бельгії до щеплень залучають медичних студентів.

Читайте також