Фото: Новинарня

«На межі». Як в Україні (не) боротимуться з великими олігархами

1zahid.info

Верховна Рада зі сварками ухвалила президентський закон про деолігархізацію, який, на думку авторів, має обмежити вплив олігархів на політичне життя та бізнес в Україні. Опозиція ж вважає, що цей документ – фікція і спрямований він лише на те, щоб зробити «ручними» тих, хто має іншу думку на розвиток країни та критикує президента.

Боротьба з олігархами у «турборежимі»: хто і як призначатиме ворогів держави? Чи можна «відмотати назад» цей законопроєкт – про це про у програмі «На межі» на «Першому Західному».

У студії дискутували:

  • Галина Васильченко – народна депутатка об’єднання «Справедливість», фракція «Голос»;
  • Олег Синютка – народний депутат, «ЄС»;
  • Михайло Цимбалюк – народний депутат, «Батьківщина».
  • Євген Магда (скайп) – політолог.

«Це кінець українського парламентаризму»

Віктор Біщук, ведучий: Закон про олігархів таки прийняли, але до нього є багато запитань. Пане Олеже, ваша фракція найбільш радикально виступила проти цього законопроекту. Чому?

Олег Синютка: Тому що ми виступаємо проти олігархів… Хотіли, щоб закон був якісний і запропонували пропозиції, які б дійсно зробили його дієвим.

Бо є АМКУ, НАЗК, які можуть поставити олігархів на місце. Що зробили «слуги»? «Фейк», а не закон. Вони наступили на парламентаризм, те, що відбувалось у Верховній Раді дуже нагадувало часи Януковича, коли той пропихував свої «диктаторські» закони.

– Опоненти закидали, що активно критикували цей законопроект лише «ЄС» і «ОПЗЖ». Дивний ситуативний союз…

Олег Синютка: Зараз, коли отримає слово Михайло Михайлович (Цимбалюк. – Ред.), він скаже, що «Батьківщина» також критикувала його. Пані Галина (Васильченко. – Ред.) підтвердить, що у її партії теж були проти нього. Усі опозиційні сили переконані, що він не дасть контролю за олігархами.

«ЄС» є ключовою опозиційною силою, ми будемо стояти на цих позиціях. Не дамо зруйнувати парламентаризм.

Ми звернулись в правоохоронні органи для того, аби притягнути учасників того злочину до відповідальності. Бо в сесійній залі відбулось те, на що не наважувався Янукович. У депутатів забрали конституційне право, право законодавчої ініціативи.

– Пане Михайле, якщо «ЄС» чітко проголосувала проти, то «Батьківщина» утрималась… Чому так?

Михайло Цимбалюк: Ми утримались, бо подали альтернативний законопроєкт, де була прописана справжня боротьба з олігархами. Сильна антимонопольна складова за взірцем американського законодавства, закон про картельні змови, інші механізми, які унеможливлять монополії.

Монобільшість на це не пішла. Це кінець українського парламентаризму. Це сумна дата, яка колись нам аукнеться.

РНБО це дорадчий орган, він немає права підміняти досудове слідство, суди, НАЗК тощо. А тепер цей орган сам буде визначати: хто олігарх, контролювати його і вивчати всі його зв’язки.

І ще – ВРУ проголосувала дві правки,  які суперечать одна одній. В одні НАЗК має право вносити в реєстр, а в другій – РНБО.

Що має зараз робити президент: підписати цей правовий нігілізм чи повернути зі своїми пропозиціями до ВРУ? Ми звернулись до спікера ВРУ Дмитра Разумкова, аби він відправив цей законопроєкт до Венеційської комісії, адже він вже викликав негатив на Заході.

– Разумков таки направив закон до Венеційської комісії і за це поплатиться посадою. Пані Галино, група «Справедливість» представником якої ви є голосувала за нього, на відміну від інших членів фракції «Голос». Групу звинуватили  у тому, що її члени  отримали хабарі – на їх  виборчі округи пішли субвенцій. Відреагуйте на ці слова?

Галина Васильченко: Найперше мене не було на голосуванні цього законопроєкту. Однак я підтримую своїх колег зі «Справедливості» через те, що коли ми йшли до парламенту, то виступали за «деолігархізацію». Тому після довгої дискусії ми його підтримали.

Другий аргумент, чому колеги натиснули «за», бо, як мінімум, буде створений реєстр олігархів. У мене є зауваження щодо повноважень РНБО, але ми в парламенті прийняли закони, які в ході імплементації приносять позитивні моменти. Наприклад, щодо судової реформи, ми бачимо скільки різних зараз йде дискусій, аби таки завершити її. Інше – закон про Бюро про економічну безпеку. Чи будуть вони якісно імплементовані – це вже не від нас залежить, бо ми є опозиція.

–  Це питання група «Справедливість» якось координувала з представниками «Слуг народу» чи з ОП?

Галина Васильченко: Це абсолютна брехня, як можна вірити заявам Кіри Рудик (голова партії «Голос» – Ред), якщо вона хоче дискредитувати наше об’єднання. Я – депутат мажоритарник і обіцяла відстоювати інтереси громад. Вони розповсюджують міф буцімто нам дали хабарі на наші округи.

Осінь 2021 року – початок нових полтичних проєктів

– Пане Євгене ви скептично ставитесь до «антиолігархічного» закону – чому?

Євген Магда: По перше, цей закон має таке ж відношення до боротьби з олігархами, як морські свинки до моря. Річ у тому, що він немає жодного механізму і, можливо, створив ілюзію для окремих нардепів, що ті можуть сказати своїм виборцям, що взяли участь у боротьбі з олігархами.

Я все чекаю, коли урветься терпець у пересічного громадянина, адже їм «впарили» недолугий закон. Приймаючи його «слуги» і депутати, які до них примкнули, показали іншим: «Ви тут ніхто і нам все можна». І це насправді дуже велика проблема, адже люди, які так діють, не прораховують наслідки.

– Прийняття цього законопроєкту потягнуло за собою ще одну подію, а саме відставку Разумкова.

Євген Магда: Відставка цілком вирогідна. Разумков зі значним політологічним досвідом знає, що Зеленський «їде з ярмарку» з наразі 30% рейтингом і поки що лояльністю інформаційних телеканалів. Але осінь 2021 року – це період, коли партія влади стане постачальником кадрів для нових політичних проєктів. Серед них Разумков, хоч його поки що не ставлять в жодні рейтинги.

– Пане Олеже, ви згадували, що ваші колеги, народні депутати, звернулись в правоохоронні органи, щодо порушень при прийнятті законопроєкту про олігархів – навіщо?

Олег Синютка: Ми розуміємо, що ці правоохоронні органи перебувають під повним контролем офісу Зеленського. Але скажіть, будь ласка, якби рік тому «ЄС» не підняла питання, що в ОП відбувся факт державної зради у справі «вагнерівців» чи була б створена нехай «крива», «недолуга», але таки ТСК?

Якщо б ми зараз не звернулись до правоохоронних органів, то не змогли б в майбутньому притягнути до відповідальності тих, хто руйнує парламентаризм.

– Пані Галино, закон прийняли зі статтями, які суперечать одні одній. Ваше об’єднання буде підтримувати правки, які, можливо, будуть вносити до прийнятого закону?

Галина Васильченко: Ми обговоримо, порадимось з юристами.

Михайло Цимбалюк: Я б хотів сказати, що цей закон – це про політичний популізм на виконання чергової обіцянки президента.

Згадайте, закон про референдум. Обіцяв і прийняли такий закон, який не працює. Про зняття депутатської недоторканості – це фейк, жодного депутата не притягнули до відповідальності. І ось приходить екватор каденції Зеленського на посаді, треба людям звітувати. І вони вирішили кинути виборцям не працюючий закон про олігархів.

Ті, хто віддали голос «за», окрім «Слуг», вони допомогли зробити Зеленському ще один крок до узурпації влади в Україні. Це дуже небезпечна річ.

Що влада не знає, в кого монополія на газ чи інші енергоносії? Чому вони не роблять все в межах існуючих структур: немає бажання? Нинішня влада відволікає від більш важливих питань.

«Не ми обирали – не нам його знімати»

Пане Олеже, ваші політичні опоненти кажуть, що «ЄС» критикує цей закон, бо захищає свого лідера Петра Порошенка.

Олег Синютка: Так, бо першим об’єктом проти кого буде спрямований закон – це Петро Порошенко і цього не приховують навіть «Слуги народу». Це насправді страшно. Влада має зараз можливість боротись з олігархами, але цього не робить. Група Коломойського і Веревського голосували за цей закон, тому що ці олігархи його не бояться. Чому влада США наклала санкції проти Коломойського, а українська влада цього не зробила, тому що Коломойський і є сама влада. Чому влада знімає закон про збільшення ренти на видобуток корисних копалин?

Влада хоче законом про олігархів приручити тих, хто в країні має іншу думку. Після нього на вашому телеканалі вже не буде опозиційних політиків, бо ви будете боятись втратити ліцензію.

– Ну, принаймні, зараз ви є в студії. Усі ці події щодо прийняття закону про олігархів призведуть до відставки Разумкова з посади спікера. Пані Галино, ваша фракція буде голосувати за відставку?

Галина Васильченко: Ми це питання ще не обговорювали. Загалом, з цього, що я спостерігала, Разумков намагається дотриматись регламенту, надає слово – парламент має бути місцем для дискусій.

– Пане Олеже, теж саме запитання до вас.

Олег Синютка: Не ми обирали – не нам його знімати. Ті люди, з ким Зеленський йшов на вибори, вони відходять тому, що Зеленський брехав їм.

Михайло Цимбалюк: Не слід забувати, що Разумков перший номер виборчого списку «Слуг народу». Це випускник Трускавця і не треба його відділяти від них, ми бачимо як він не ставить опозиційні поправки і законопроєкти на голосування чи взагалі в порядок денний.

Але слід зауважити, що Разумков добре вивчив регламент і навіть робив спробу бути спікером не тільки монобільшості, а й всього парламенту. Я впевнений якби Разумков минулого тижня, коли голосувався антиолігархічний законопроєкт був в парламенті, він б не дав так грубо порушити права депутатів.

Коли питання відставки буде в порядку денному, фракція «Батьківщина» визначиться.

«Ситуація швидко погіршується»

– Запитання в режимі бліцу. Пані Галино, ваш колишній однопартієць Сергій Притула створює власну партію, чи звертався він до вас з пропозиціями.

Галина Васильченко: Ми комунікуємо з Сергієм і я бажаю йому успіху. Вважаю, що йому все вдасться. Щодо мене, то я відповім на це питання пізніше. З «Голосом» покінчено назавжди.

– Пане Олеже, чи можливі дострокові парламентські та президентські вибори?

Олег Синютка: Звичайно, що можливі. Ситуація швидко погіршується і першим сигналом є зростання тарифів. З такими цінами і зарплатами люди не виживуть.

– Пане Михайле, чи може «Батьківщина» доєднатись до більшості і розділити відповідальність?

Михайло Цимбалюк: Вважаю, що з тими, хто при владі, немає про що говорити: люди не фахові, які не мають програми дій і не бачать майбутнє України.

Андрій Вихопень, за матеріалами програми «На межі»

Читайте також