Фото: Радіо Свобода

На тлі затримання Саакашвілі, у Грузії відбуваються парламентські вибори

1zahid.info

В країні вже рік триває політична криза, від минулорічних парламентських виборів, результати яких, на думку опозиції, були сфальсифіковані.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наголосила, що ніколи не помилує голову Виконавчого комітету Національної ради реформ та експрезидента Михеїла Саакашвілі.

У Грузії на нього завели нову справу за фактом незаконного перетину кордону, Саакашвілі, у свою чергу, оголосив голодування.

Ти часом в країні 2 жовтня відбуваються місцеві вибори, які широко розглядаються як референдум про довіру до правлячої партії «Грузинська мрія».

«Ні та ніколи»

Зокрема, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі прокоментувала затримання в Тбілісі Михеїла Саакашвілі й наголосила, що ніколи його не помилує.

«Перш за все, хочу подякувати правоохоронним органам за високий професіоналізм. Держава та її інститути не впали, а, навпаки, зміцніли. Кордон, територія, порядок і закон знаходяться під захистом. Президенту країни не може бути приємно, коли президента країни заарештовують перед камерами, але цього вимагає закон та верховенство закону, перед законом усі рівні.

Сьогодні багато хто задається питанням, чи планує президент його помилувати. Відповідь одна, проста і остаточна. Ні та ніколи», – заявила вона.

Вона назвала режим Саакашвілі в Грузії таким, який «розтоптував права людини, вільний бізнес і закон».

Додатковий кримінал та де утримують

Як заявила народний захисник Грузії Ніно Ломджарія, на експрезидента Грузії Михеїл Саакашвілі завели справу за фактом незаконного перетину кордону, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років.

За її словами, Саакашвілі оголосив голодування, оголосив себе політичним в’язнем і вимагає зустріч з українським консулом. Він зробив це тому, що не згоден з висунутими проти нього звинуваченнями і з винесеними раніше вироками по вже розглянутих в суді справах.

За словами Ломджарії, у Саакашвілі немає особливих скарг на здоров’я. Він також повідомив, що сам відчинив двері квартири поліції і не чинив опору під час арешту.

Як повідомив міністр юстиції Грузії Раті Брегадзе, експрезидент Міхеїл Саакашвілі утримується у в’язниці міста Руставі, за 30 км від Тбілісі.

Туди, за словами грузинського міністра, колишнього президента перевели з міркувань безпеки.

«Виходячи з ряду питань, які включають безпеку, було прийнято рішення про переведення Саакашвілі до пенітенціарної установи №12. Там забезпечені абсолютно всі умови, які відповідають міжнародним стандартам», – сказав він.

Держдеп та реакція в Україні

У Держдепі США знають про затримання експрезидента Грузії Михеїла Саакашвілі і уважно слідкують за ситуацією. Крім того, у США закликають владу Грузії «забезпечити справедливе ставлення до пана Саакашвілі, у відповідності до законів Грузії та міжнародних зобов’язань Грузії щодо прав людини».

Президент Володимир Зеленський занепокоєний новинами і тоном заяв з Грузії щодо затримання голови Виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеїла Саакашвілі.

Як заявив прессекретар президента Сергій Нікіфоров у Facebook, Україна звертається до грузинської сторони по роз’яснення щодо усіх обставин та причин такого кроку відносно українського громадянина. Посольство України в Грузії поки що не отримало офіційної інформації про затримання. Але наші консули вже працюють над тим, аби надати Михеїлу Саакашвілі усю необхідну допомогу.

Напередні стало відомо, що Саакашвілі в Україні записав спільне відео із нардепкою «Слуги народу» Лізою Ясько, в якому зізнався у їхніх стосунках. Також пара звернулася до влади за допомогою через арешт у Тбілісі.

Ясько повідомила, що «підтримує боротьбу Саакашвілі за Грузію», а також звернулася до влади, щоб ті захищали громадянина України.

Вибори в Грузії

В Грузії вже рік триває політична криза, від минулорічних парламентських виборів, результати яких, на думку опозиції, були сфальсифіковані.

Розв’язати кризу спробував ЄС, за посередництва якого грузинські влада та опозиція досягли складного компромісу: в обмін на згоду опозиції повернутися до парламенту влада взяла на себе зобов’язання провести судову та виборчу реформи, причому так, щоби ключові рішення було можливо прийняти лише разом з опозиціонерами.

Завершенням політичної кризи, за планом ЄС, мали стати нинішні місцеві вибори. Якби правляча партія «Грузинська мрія» загалом отримала на них менше 43%, то наступного року мали б відбутися дострокові парламентські вибори.

Утім, після критики з ЄС та США про численні «шпарини» у реформах «Грузинська мрія» заявила про вихід з угоди. При цьому у партії влади запевнили, що продовжать реформи, однак ніяких дострокових виборів у країні не буде.

Попри це в опозиції вважають, що вихід з угоди не скасував політичну домовленість про 43%.

Арешт Саакашвілі, який заснував головну опозиційну партію «Єдиний національний рух», ймовірно, спричинить заворушення в країні, яка роками бореться з політичною нестабільністю.

За матеріалами Української правди

 

Читайте також