Про газ, програми і розпуск ради. Обласні депутати подискутували в телестудії

Обласні обранці зіграли в «партнера»: хто за ЩО і з КИМ у Львівській облраді?

В прямому ефірі програми «На межі» на «Першому Західному» голови 9 фракцій у Львівській обласній раді поговорили про підсумки останньої сесії Львівської обласної ради. В формі гри в «партнера» вони задавали питання одне одному і дискутували:

Про перенесену сесію 26 жовтня

Олег Дуда, голова фракції ЛОР партії «Європейська солідарність»: Я буду говорити за нашу фракцію. Ми збираємось перед сесію на засідання фракції, де обговорюємо порядок денний і в нас прийнятий регламент фракції. Голосуванням більшістю голосів ми приймаємо ті питання, які є в порядку денному фракції. Цього разу ми не зібрали повного кворуму фракції, була велика відсутність депутатів, у зв’язку з самоізоляцією через ковід. Тоді ми були не готові піти на цю сесію, тому так відбулось.

Олег Дуда

Роман Филипів, голова фракції ЛОР партії «Народний Рух України»: Ми почули з вуст голови обласної  ради причину – сесія не відбулась через складну епідситуацію. Потім була ще одна причина, яку оголошували представники іншої політичної сили, мовляв, через незавершені бюджетні питання. Зокрема, не було досягнуто домовленостей стосовно не виконання бюджету. Важко було порахувати скільки депутатів було присутні на сесії: повірили, що складна епідситуація.

Що стосується соціально-економічної площини, то це є погано. Бо, якщо би два тижні тому відбулась сесія, навіть якби би ми не встигли розглянути весь порядок денний, то був би час, щоб це надолужити. А так, сесія відбулась вчора, ми прийняли зміни до бюджету, але не затвердили зміни до обласних програм. Тобто, ці зміни до бюджету абсолютно ніякого значення не мають.

Про існування коаліції в Львівській обласній раді  

Олег Дуда, голова фракції ЛОР партії «Європейська солідарність»:  Щодо коаліції: вона точно існує. Коаліційна угода була підписана на рівні керівників фракцій, тому коаліція існує, і ви бачите, як приймаються рішення в обласній раді. Вчора можна було це чітко побачити – 65 голосів.

Роман Филипів, голова фракції ЛОР партії «Народний Рух України»: 1 грудня 2020 року був підписаний Меморандум (коаліційний -ред.) головою крайової організації Народного Руху України Сергієм Дзядиком. Ми не входили в коаліції в більшості чи меншості. Ми показали приклад, коли демократичні сили об’єднуються. Пройшов рік діяльності і ми побачили багато питань, які нам не сподобались. І ми адресували до всіх сторін меморандуму такі вимогу: давайте з'ясуємо, чи була причиною зриву сесії складна епідситуація, чи не була. Для цього голова ради повинна подати офіційні листи звернення фракцій.

Роман Филипів

Я не знаю, яка є коаліція в Львівській обласній раді. Так, голосуються рішення. Так, буває 60, буває 70 голосів. Але Народний Рух України – за конструктивну співпрацю, за взаємодію демократичних сил.

Про виділення 49 мільйонів на енергоносії для комунальних установ і створення контрольної комісії

Олег Дуда, голова фракції ЛОР партії «Європейська солідарність»:  Вчора було оголошене, але ще не прийняте звернення щодо Бюджетного меморандуму між Кабміном і Асоціацією міст про відрахування 4% ПДФО (податку на доходи фізичних осіб - ред) для місцевих бюджетів. Звернення полягає в тому, щоб надати компенсаторні можливості шляхом субвенцій місцевим бюджетам і обласній раді, яка також впливає на ці речі.

Юрій Холод

Юрій Холод, заступник голови ЛОР, представник фракції партії «Слуга народу»: Перш за все, ці установи є нашими, бо ми є власниками і засновниками цих установ, тому відповідальність треба брати нам, як депутатському корпусу. Тому ми зобов’язані були почути, в першу чергу, наші установи, через те, що ринок газу на сьогодні є іншим, ніж був минулого року. І тому ми зобов'язані  взяти на себе цю відповідальність.

Що стосується провалення, чи не провалення Меморандуму (між Нафтогазом, урядом,  і місцевим самоврядуванням- ред.). Сьогодні для наших комунальних установ питання підписання угод є нелегким, бо що в наших установах, що в інших – немає спеціалістів, які можуть правильно надати той, чи інший пакет документів, щоб підписати правильно ту чи іншу угоду. Тому ЛОДА спільно з комісією, яка була вчора створена, зобов'язані дати швидкості цьому процесу, бо у нас є два тижні, щоб укласти ці угоди. Але потрібно не забувати, що не тільки від комісії, депутатів, але й від керівництва тої чи іншої установи залежить швидкість підписання тої чи іншої угоди.

Роман Филипів, голова фракції ЛОР партії «Народний Рух України»: Сподіваюсь, що комісія пришвидшить процес підписання угод з Нафтогазом. Бюджетні установи без тепла не залишаться, бо є механізм, який передбачає надання їм тепла. Але я хочу звернутись до представників партій, які представлені у Верховній Раді. Ми повинні відстояти питання компенсаційного механізму, щоб як мінімум, ще 1 відсоток ПДФО спрямовувався до обласних бюджетів для того, щоб ми могли в 2022 році компенсувати зростання вартості газу.

Про відповідальність за газову кризу, яка є в країні

Юрій Холод, заступник голови ЛОР, представник фракції партії «Слуга народу»: Ця криза торкнулась не тільки України, але й всієї Європи, ми бачимо, що ціна на газ зросла не тільки в Україні. Тому відповідальність не варто шукати десь в Україні, треба шукати шляхи виходу з цієї ситуації. Напевно, майбутні кроками має бути збільшення видобутку газу в Україні.

Наша відповідальність як представників місцевої влади, щоб наші установи мали газ. Тому відповідальність треба брати на себе.

Іван Щурко

Іван Щурко, голова фракції ЛОР «Української Галицької партії»: Криза почалась на газовому ринку не вчора. Очевидно, що винних є багато. І не варто їх шукати виключно поза кордонами України, на всіх рівнях їх є багато. Єдине: заручниками стало місцеве самоврядування, населення. І навіть той же Меморандум між владою, «Нафтогазом» і місцевим самоврядуванням у вересні був підписаний надто пізно. Коли тільки у вересні починає вестись дискусія про ціноутворення – це пізно.

Йосиф Ситник, представник фракції ЛОР партії ВО «Свобода»: Тут колеги говорять про компенсаторні механізми для обласного чи місцевого бюджету, але треба розуміти, що всі кошти, незалежно, в якій кишені знаходяться, є грошима платників податків. І з якої кишені ми би не перекладали, це все тягар платників податків. Тут треба поставити питання, а хто тут є вигодонабувачем? А вигоду отримують олігархи і Газпром.

Фракція «Свобода» вчора голосувала за перерозподіл бюджету тому, що це питання було комплексне, але фракція – проти компенсації за газ олігархам.

Про передачу газорозподільчих мереж регіону у власність ОТГ

Іван Щурко, голова фракції ЛОР «Української Галицької партії»: Коли ця ідея з'явилась у залі обласної ради, тоді, на жаль, не було цифр. Відповідно, якоїсь ейфорії, що це одномоментно вирішить питання з постачанням газу – не було. Але вже тоді було розуміння, що на державному рівні хаосу багато, і цей хаос може поставити під загрозу опалювальний сезон, тому шукались якісь ідеї, механізми, які спростили би комунікацію. Очевидно, ця ідея потребує ґрунтовнішого аналізу і економічного розрахунку.

Любомир Зубач, голова фракції ЛОР партії «Самопоміч»:  Я вважаю, що якби газові розподільчі системи були в комунальній власності, ефективність функціонування цієї галузі була би набагато більша. І Львівська міська рада приймала відповідне рішення про надання згоди на прийняття цих мереж.

Ми всі розуміємо, що газ та електрика – це монополії, які були сформовані в 90-ті роки і які взяли під свій контроль певні олігархічні структури, які заробляють на цьому великі гроші. Ми хотіли би побачити від центральної влади, щоб в питанні газових мереж були зроблені конкретні кроки тому, що це може бути вирішено тільки на законодавчому рівні.

Про розпуск Львівської обласної ради і Львівської міської ради

Любомир Зубач, голова фракції ЛОР партії «Самопоміч»: Я ставлю питання: а що би сталось в області, якби змінилось життя мешканців громад, якби обласну раду закрити? Якби установи, інституції передати різним громадам, бюджет розділити для базового рівня місцевого самоврядування – нічого би не змінилось. Переважна більшість людей цього би навіть не відчули.

Любомир Зубач

Ця ефективність роботи обласної ради, яку ми бачимо, є катастрофічно низькою. І ці дні сесії, вони є дуже показові. Причиною того, що сесія не відбулась минулого разу, була не епідемія, а тому що відбувались певні торги і визначали, хто головніший. Ну хіба так має бути побудована організація обласної ради?

Фракція «Самопоміч» не буде приймати звернення про розпуск Львівської обласної ради, бо це не є компетенція обласної ради, а Верховної ради. Але я є прихильник того, що треба чіткіше сформувати компетенцію обласного рівня, бо нині це є бажанням на щось впливати і керувати, як це було в радянські часи, коли на обласному рівні були обласні осередки партії, які всім керували, а села і міста були по залишковому принципу.

Я не можу сказати, як би змінилось життя міста Львова, якби закрили представницький орган (Львівську міську раду- ред), але рівень конструктивізму на сесії Львівської міської ради є набагато більшим. При тому, що ті самі політичні сили.

Якщо говорити про виконавчі органи, то місто, село селище – це організм, який має щоденно працювати. Починаючи від народження людини і закінчуючи смертю – всім цим займається місцеве самоврядування. Тому я би не ставив знак дорівнює.

Ростислав Добош, голова фракції ЛОР партії «Голос»: Я не погоджусь з думкою Зубача. Якщо громадяни платять податки в той чи інший бюджет, то відповідно, делегують своїх представників, щоб вони за цим слідкували і розпоряджались коштами на розвиток цих громад. Тому, якщо хтось думає, що воно якось не так робиться, то треба ставати і думати, як робити краще, а не просто розганяти структуру. Я не повністю задоволений роботою обласної ради, але я не вважаю, що її треба розігнати.

Назар Сумало, голова фракції ЛОР партії ВО «Батьківщина»: Я погоджуюсь щодо політиканства в обласній раді, але не щодо розгону. Бо якщо проаналізувати минуле засідання, ми розглянули лише одне питання, яке є потрібне для Львівщини. Все решта – це були інформативні речі. Я би хотів щоб менше було політиканства, і ми не переносили важливі речі для населення.

Про те, що робити з районними радами

Любомир Зубач, голова фракції ЛОР партії «Самопоміч»: Я вважаю, що районні ради - це взагалі непорозуміння. Але воно об’єктивно склалось, бо  це передбачає Конституція. Зміни в Конституцію не внесли, тому вони функціонують маючи, в кращому випадку, мізерні бюджети, і не маючи повноважень. В різних країнах по-різному побудовано. Я вважаю, що в нас створені більш менш спроможні громади, тому отой прошарок районних рад є зайвий, його треба ліквідувати.

Йосиф Ситник, представник фракції ЛОР партії ВО «Свобода»: Щодо районних рад, то немає кінцевої відповіді Верховної ради, як вона бачить районну раду. На наш погляд, на районні ради має бути покладена функція культурного розвитку, роль розвитку медицини, тому що це стосується однаково всіх мешканців в громадах.

Про фільм «Мій юний принц» Хачатура Василяна, в якому львівські депутати вбачають загрозу для українського суспільства

Йосиф Ситник, представник фракції ЛОР партії ВО «Свобода»: В цьому фільмі принижуються християнські чесноти, християнські цінності громадянина, українця. В Львівській обласній раді, я думаю, більшість є християнами, хоч і різних конфесій. Тому таке звернення від нас: не допустити виходу фільму, вважаю доцільним. Цей факт звернення має на меті заставити подумати, чи варто таким кривдити християнські почуття, де молитву «Отче наш» хочуть підтасувати до таких фактів, які не сприймаються християнством.

Йосиф Ситник

Ми до кінця не знаємо складу конкурсної комісії. Це могли зробити і навмисне, як антиукраїнська дія. Тут різні можуть причини того, чому такий конкурс відбувся і чому так проголосували. Митці мають право проявляти своє бачення, але аж так грубо зазіхати на цінності держави,  де 90% населення є християнами – це неприйнятно.

Любомир Зубач, голова фракції ЛОР партії «Самопоміч»: «Самопоміч» однозначно виступає за те, щоб християнські цінності були привнесені до влади: це мораль, це доброчесність. З іншого боку: все, що стосується творчості – це є чутливе питання, і є авторським правом. І я не вважаю себе фахівцем, щоб сказати, що цей фільм не відповідає християнським цінностям. Для цих авторських творів є певна експертиза.

Про виконання обласних програм і перекидання грошей

Йосиф Ситник, представник фракції ЛОР партії ВО «Свобода»: Цього року обласні програми виконуються краще, бо є досвід роботи в пандемічних умовах. Зрозуміло, що там, де влада має більший інтерес,  виконання є ще кращим.

Я вважаю, що всі обласні програми є забюрократизовані за процесом. Тобто, ми не повинні змушувати громади розписувати на конкурси пропозицію, щоб вона виглядала, як цукерочка. Громади подають проекти на проблеми, які є нагальні для їхнього вирішення, там ніхто не хизується підходом: хто кращий, хто гірший. І я вважаю, що обласна рада повинна кошти розділити порівно: є 73 громади, даємо їм по 1-1,5 мільйонів гривень, а громада хай сама вирішує, які проблеми для них є нагальнішіми.

Тарас Подвірний

Тарас Подвірний, голова фракції ЛОР партії «За майбутнє»: Той об’єм ресурсу, який нам вдалось зекономити, або здобути завдяки платникам податків, пішов на медичну сферу. Але варто зауважити, що половина з цієї суми: 39 мільйонів гривень – це енергоносії . Також 9 мільйонів гривень пішли на кисень.

Ми збирали всі гроші, які тільки можна було, під медичну галузь. З програми на дорожню галузь, наприклад, ми забрали 100 мільйонів і віддали на медичну галузь. Це концептуальне рішення, яке об'єднало всі фракції. Більшість коштів, які є, мають піти на медицину: не тільки на кисень і зарплату, але і на капітальні видатки: наприклад, на запуск пологового відділення. 

Йосиф Ситник, представник фракції ЛОР партії ВО «Свобода»: такі перезподіли відбуваються досить часто, відповідно до того, де є пріоритет і ефективність використання цих коштів. З іншого боку, багато механізмів перерозподілу коштів мають лобістський характер і не завжди є зрозумілі маленьким фракціям, бо погоджуються на вищому рівні.

Про перепрофілювання протитуберкульозного санаторію в Журавно в психоневрологічний диспансер

Ростислав Добош, голова фракції ЛОР партії «Голос»: Це питання ще потребує дискусії. Це складне питання для нас, депутатського корпусу. Ми повинні йти до гуманних цінностей. Я скажу так: скільки ти шнурівки не зав'язуй, але якщо ти не зробив крок – то ні на яку вершину не піднімешся. Той підхід до психічного здоров'я, який ми отримали в спадщину від Радянського Союзу, він не є гуманний.

Ростислав Добош

Дитячий туберкульозний диспансер в Журавно себе вичерпав, бо епідемії туберкульозу немає і потреби в такому закладі зараз немає. Натомість, ми маємо установу, на яку ми тратимо 20 мільйонів гривень. Ми розуміємо, що це є в складній громаді, бо вона не має великого податкового надходження. Тому ми, як добрі господарники, маємо вирішити, що з тим закладом робити. Одна із пропозицій була: перепрофілювати його в інший тип закладу. Але сам метод, як ми хочемо це зробити, суперечить підходам до психічного здоров'я.

Тарас Подвірний, голова фракції ЛОР партії «За майбутнє»: Є потреба в розподіленні тих людей, які залишились після реорганізації комунального закладу в Закладі Тростянецької громади. Обласний психіатричний заклад не може з цим справитись, тому маємо ідею з Журавно. Що ми вирішили? Кінцевого рішення ще нема. Треба, щоб комісія додатково попрацювала. В тому форматі, який був запропонований, ми не готові були голосувати. 

Про дофінансування програми «Безпечна Львівщина» на 6 мільйонів гривень

Назар Сумало, голова фракції ЛОР партії ВО «Батьківщина»: Це дофінансування є потрібне. Як ми чули з виступу керівника Нацполіції у Львівській області, є певні результати і вони є ефективні. Потрібно ще покращувати цю роботу. В ті 6 мільйонів, що ми пропонуємо, закладено і на військові формування, які відправляються в зону ООС. Хоча потреби цих частин є набагато більші.

Напрямків є досить багато: це і кібербезпзека, і антитероризм. Це ми десь дофінансовуємо СБУ, аварійно-водолазну службу. Десь їм не вистачає державного забезпечення і обов’язки обласної ради забезпечення таких безпекових питань.

Також система відеоспостереження профінансована на сьогодні на 9 мільйонів 400 тисяч гривень. Система відеоспостереження є в 30 територіальних громадах. Є ще багато громад, де це треба встановлювати і об’єднувати в одну систему. І це дасть хороший результат. Оскільки багато важких резонансних злочинів розкриваються саме завдяки системі відеоспостереження.

Назар Сумало

Є також програма «Поліцейський офіцер громад», але вона не пов'язана з обласною радою. Це програма Нацполіції у співпраці з громадами. Ті громади, які висловили бажання, на облаштування певних приміщень і утримання офіцерів громад, вони активно в тому напрямку рухаються. Найбільший виток цієї програми відбувся весною: трохи більше 30 громад отримали поліцейського громад.

Стосовно подальшого розвитку таких ініціатив в громадах. Ми плануємо розвиток центрів безпеки, які би включали в себе аналогію служби 911. Щоб кожна громада мала би: рятувальну службу, поліцію і екстрену медичну допомогу.

Ростислав Добош, голова фракції ЛОР партії «Голос»: Ми задоволені тим, як виконується програма («Безпечна Львівщина» -ред). Ми,як їдемо по Стрийській, то бачимо, що там щось змінюється. Я маю на увазі, додатковий офіс поліції, сучасний моніторинговий центр. Мене тішить, що це почалось.

Про засідання лише 6 фракцій в кабінеті голови Львівської обласної ради

Олег Дуда, голова фракції ЛОР партії «Європейська солідарність»: Кабінет голови ради завжди відкритий для всіх конструктивних ідей, пропозицій і завжди всі там будуть вислухані. Насправді перед кожним засіданням обласної ради і це відбувалось вчора, всі були присутні при всіх обговореннях і позиція всіх була почута. Не можна казати, що хтось кудись когось не кличе. Насправді, треба мати бажання, прийти і завжди двері будуть відкриті.

Назар Сумало, голова фракції ЛОР партії ВО «Батьківщина»: Так, я часто буваю в кабінеті голови ради з різних питань. І сказати, що це відбуваються закриті таємні засідання… я би не сказав. Львівська обласна рада є відкрита: є в нас і президія, і загальні збори голів фракцій.

Про гендерний баланс

Олег Дуда, голова фракції ЛОР партії «Європейська солідарність»: Ми точно йдемо за європейськими традиціями. «Європейська солідарність» має найбільшу кількість жінок-депутаток. Насправді не ми, як голови фракцій, визначаємо кількість депутатів-жінок. Але у нас уже є голова обласної ради – жінка. Ще такого не було в обласній раді.

Любомир Зубач, голова фракції ЛОР партії «Самопоміч»: В «Самопомічі» минулого скликання була жінка головою фракції. В цій каденції, для відновлення гендерного балансу, вибрали чоловіка. Але питання правильне: жінкам треба давати більше можливостей.

За матеріалами програми «На межі» на «Першому Західному» підготувала Вікторія Прихід